-
-
-
Kochani, jestem na pierwszym roku Technologii Chemicznej. Wybralam kierunek trochę na "chybił trafił" i teraz trochę żałuję. Chwilę poczytałam o możliwościach po studiach chemicznych i Tc nie ma za dobrej opinii, z kolei inż chem pojawia się wszędzie jako najbardziej wartościowy i przyszłościowy kierunek. Ktoś może potwierdzić? Warto się przenosić? Jeśli tak, to jak najszybciej czy lepiej poczekać do końca semestru?
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
Po I semestrze możesz bez problemu zmienić kierunek. Z perspektywy absolwenta inżynierii chemicznej i procesowej radziłbym rozważenie zmiany wydziału - jeżeli chodzi o możliwości. Jak chcesz bardzo zostać na wydziale chemicznym IChiP wydaje się najlepszym wyborem. "Za moich czasów" jedyna różnica programowa na I semestrze wyglądała następująco: "Materiałoznawstwo" wykładane na I semestrze technologii chemicznej było na III semestrze IChiP, a "Podstawy inżynierii chemicznej" z I semestru ICHiP były na III semestrze TC.
Studiowanie "inżynierii chemicznej i procesowej" stwarza okazję* do zdobycia interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu mechaniki płynów, wymienników ciepła, optymalizacji, zarządzania firmą i jakością, oprócz tego - specyficznie dla inżynierii chemicznej - procesy wymiany masy (ekstrakcja, absorpcja, rektyfikacja etc.) oraz procesy reaktorowe. Z definicji na inżynierii chemicznej podchodzi się do problemu od strony praktycznej: po nauce niezbędnej teorii nadchodzi czas na rozwiązywanie zagadnień projektowych.
* - jednak okazja jest pozorna. Materiał wykładany jest często mocno okrojony, uproszczony i zamiast zajmować się "inżynierią chemiczną" czeka walka z "zapychaczami" typu "Metody chromatograficzne w chemii i biotechnologii". Na kierunku zdecydowanie brakuje rozdziału przy najważniejszych przedmiotach (mechanika płynów, termodynamika(i), procesy dyfuzyjne) na ćwiczenia i projekt. Zajęcia projektowe poświęcane są metodyce obliczeń - która powinna być wyłożona na ćwiczeniach. Projektuje się mało i z niskim stopniem "zaawansowania".
Zmieniając nastawienie można bardzo dużo nauczyć się własnym nakładem pracy - opierając się na anglojęzycznej literaturze, wykonując projekty samodzielne i/lub prowadząc badania. Prowadzący są otwarci na współpracę z ambitniejszymi studentami .
Po inżynierii chemicznej znaleźliśmy zatrudnienie w różnych gałęziach przemysłu: chemiczny, energetyczny, automotive, lotniczy, nie zabrakło też tych którzy poszli programować aplikację do IT
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Then, after many years modified again, this time by Piotrek © 2014 Strona wygenerowana w 15,6ms. Zapytań do SQL: 15
|