• 0
  • cytuj |

  • Cześć :grin: , chodzę na wykłady na studium talent do dr Szatkowskiego. Męczę się strasznie z kilkoma odpowiedziami na zadania egzaminacyjne i nie mogę ich nigdzie znaleźć ani w książkach jakie mam w domu i u mnie w bilbiotece szkolnej ani na internecie :sad: . Byłabym wdzięczna gdyby mi ktoś pomógł odpowiedzieć na nie albo jakieś linki podesłać bo ja nie potrafię sobie z nimi poradzić xD . Oto one:

    temat: standardowy model budowy materii
    e.Przedstaw kwarkowy mechanizm przemiany beta
    g.Omów model oddziaływania jądrowego i wyjaśnij skąd biorą się mezony Pi

    temat:atom wodoru
    a. Na podstawie własności fal materii wyjaśnij dlaczego elektron w atomie wodoru może
    znajdować się tylko na orbitach o ściśle określonym promieniu

    temat:Podstawowe własności ruchu falowego
    d. O jakiej długości fale stojące mogą powstawać w pręcie? Rozpatrz przypadek pręta
    zamocowanego pomiędzy ścianami oraz zamocowanego tylko z jednego jego końca.
    e. Wyjaśnij dlaczego nie można dowolnie zwiększyć zdolności rozdzielnej obiektywów

    Bardzo proszę o pomoc :cry: nie jestem leniuchem po prostu znaleźć nie mogę tego , a chciałabym w tym roku zdać ST z fizyki bo za rok chcę iść na matmę :cool: . Pozdrawiam! :razz: :*
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • to jest z jednego konca:
    Drgania preta powoduja powstanie fali stojacej, przy czym w punkcie zamocowania preta powstaje wezel fali, zas na jego koncach tworzy sie strzalka. A wiec dlugosc preta odpowiada jedynie 1/4 dlugosci fali czyli dlugosc fali to 4L. W tym precie moga powstawac fale stojace o innych d;ugsciach ale musi byc spelniony warunek, aby dlugosc preta ospowiadala scisle nieparzystej liczbie cwiartek fali.

    a z 2 konca dlugosc fali stojacej powinna byc taka sama jak w strunie czyli 2L. Na koncach tego preta powstaja strzalki a odleglosc miedzy stzralkami jest taka sama co odleglosc miedzy wezlami:D

    [ Dodano: 2012-01-18, 00:29 ]
    A masz odpowiedzi do wszystkich innych pytan, ktorych tutaj nie podalas?:D

    [ Dodano: 2012-01-18, 00:35 ]
    * a z 2 konca
    to tak na syzbko pisalam i chyba sie domyslisz ze chodzlo mi o pret miedzy scianami:D

    [ Dodano: 2012-01-26, 02:43 ]
    Wyjaśnij dlaczego nie można dowolnie zwiększyć zdolności rozdzielnej obiektywów.

    Czynnikiem ograniczajacym zdolnosc rozdzielcza nawet doskonalych przyrzadow optycznych sa glownie efekty dyfrakcyjne, ktore powoduja rozmycie obrazu punktu.
    Każdy punkt otworu staje się źródłem fali kulistej(zasada Hyugensa).
    Fale pochodzące z różnych stref otworu interferują ze sobą dając tzw. obraz dyfrakcyjny. Powstanie obrazu dyfrakcyjnego (obszarów jaśniejszych i ciemniejszych) jest możliwe, ponieważ istnieje ograniczenie w postaci brzegu otworu, dzięki czemu za otworem nie powstaje fala płaska. Mówi się też, że światło ugina się na brzegach otworu (ulega dyfrakcji). Jest to zjawisko plamki Airy'ego(nie wiem czy to tez jest wazne, ale napisalam).

    Siła rozdzielcza zalezy od srednicy obiektywu, wiec maksymalne poiwekszenie zalezy od srednicy obiektywu. Gdy srednia D jest wyrazona w milimetrach to powiekszenie maksymalne mozemy okreslic wzorem Gmax=0.8*D. Po przekroczeniu tzw powiekszenia maksymalnego nie zobaczymy juz nowych szczegolow, obraz bedzie ciemniejszy i rozmyty.

    Im wieksza jest zdolnosc rozdzielcza tym blizsze sobie punkty sa obserwowane jako odrebne, a nie jako pojedyncza plama.

    [ Dodano: 2012-02-09, 22:58 ]
    6a
    Energia poprzez fale materi emitowana nie jest w stanie ciaglym tylko poprzez tzw kwanty czyli tak jakby takie paczki
    tej energii. Tak samo jest z elektronem wodoru. Zaobserwowano, że energia emitowana w atomie wodoru wyraza sie poprzez dyskretne linie charakteryzujace indywidualne atomy, a wiec:
    -elektron porusza sie po orbicie kolowej z ktorych tylko niektore sa dozwolone i na ktorych ta energia jest kwantowana
    -promieniuje energie pzrechodzac z jednej orbity na druga.
    Przechodzi na orbity gdy wyemituje porcje rowna roznicy energi pomiedzy tymi poziomami. Tylko pewne z mozliwych orbit moga byc dozwolone, te orbity dla ktorych jest spelniony warunek kwantowy Einsteina i Plancka ( w ktorych mowa o kwantowaniu energii czyli energia promieniuje za pomoca kwantow).
    wydaje mi sie ze to jest to...
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • Hej, jestem Piotrek i też zdaję egzamin w sobotę;)
    Jak będziecie mieć opracowane jakieś pytania to wklejajcie, na pewno wszystkim się przyda, a co to takiego skopiować i wkleić;) żaden trud. Ja wklejam to co zrobiłem i liczę na współpracę;)




    1. Podstawowe własności ruchu falowego:
    a) Przedstaw podstawowe własności ruchu falowego. Wyprowadź równanie fali.
    Długość: Odległość l pomiędzy punktami o identycznych własnościach.
    Amplituda: Maksymalne odchylenie A od punktu równowagi .
    Częstotliwość: Ilość drgań w ciągu jednej sekundy,
    Równanie fali => y(x, t) = Acos(wt -kx +f)

    b) Przedstaw jak powstaje fala stojąca oraz przedstaw jej podstawowe własności .
    Fala stojąca powstaje z interferencji dwóch fal o tym samym kierunku, a odwrotnym zwrocie.
    własności – węzły fali stojącej są to miejsca gdzie amplituda zawsze jest równa 0; Strzałkami nazywamy zaś miejsca gdzie Amplituda ma swój szczyt.

    c) O jakiej długości fale stojące mogą powstawać w strunie?
    Długość fali [l] musi się równać dwukrotności długości pręta [2L] podzielonej przez liczbę naturalną większą od zera [m].
    λm=2L/m
    gdzie n = 0,1,2...
    gdzie m = n + 1

    d) O jakiej długości fale stojące mogą powstawać w pręcie? Rozpatrz przypadek pręta zamocowanego pomiędzy ścianami oraz zamocowanego tylko z jednego jego końca.
    Między ścianami
    λm=2L/m
    Długość fali [l] musi się równać dwukrotności długości pręta [2L] podzielonej przez liczbę naturalną większą od zera [m].
    gdzie n = 0,1,2...
    gdzie m = n + 1
    Od jednego końca
    λ=4L/2n-1
    Długość fali [l] musi się równać czterokrotności długości pręta [4L] podzielonej przez nieparzystą liczbę naturalną [2n-1].

    e) Wyjaśnij dlaczego nie można dowolnie zwiększyć zdolności rozdzielnej obiektywów.
    zdolność rozdzielna – najmniejsza odległość między punktami, które w obrazie mogą jeszcze być rozróżniane jako oddzielne.
    Gdy chcemy przybliżyć mały/odległy przedmiot w celu uwiecznienia. Odsuwamy soczewkę od matrycy, a ponieważ światło ma strukturę falową następuje uwydatnienie dyfrakcji jaka zachodzi na soczewkach. Powoduje to zanikanie małych przedmiotów i pokazywanie ich jako dysk otoczony pierścieniami, czyli zdolność rozdzielcza zwiększa swą wartość (słabnie).

    f) Wyjaśnij na czym polega dyfrakcja promieniowania X na krysztale. Omów prawo Bragga.
    Promienie X (Roentgena) maja długość 0,1nm (tysiące razy krótsze od światła widzialnego). Aby te promieniowanie uległo dyfrakcji musi zostać przepuszczone przez mikroskopijne szczeliny. Taką siatką dyfrakcyjną może być ciało stałe mające regularny układ atomów. Kryształ jest więc naturalną siatką dyfrakcyjną dla tego promieniowania. Wiązki reagują z elektronami w atomach i uginają się po zetknięciu z nimi.
    Prawo Bragga zakłada odbicie od płaszczyzn na których układają się atomy kryształu. Prawo to określa kąt pod jakim musi padać fala, aby nastąpiło wzmocnienie. Teoria ta oznacza, że maksimum promieniowania ugiętego występuje tylko pod pewnymi kątami padania.

    [ Dodano: 2012-02-27, 19:47 ]
    Ale z Was żyły:P nic nie wklejacie, tylko ssiecie;) macie kolejne do wciągania:D



    2. Zjawisko fotoelektryczne.
    a) Wyjaśnij powstanie fotoprądu w fotokomórce po oświetleniu katody
    W wyniku absorpcji fotonu przez elektron uzyskuje on energię E=hv. Jeżeli energia ta jest większa od pracy wyjścia A, elektron może opuścić powierzchnie katody i w ukł. Płynie prąd. -wras ze wzrostem oświetlenia powierzchni katody (tzn. wzrostem ilości fotonów padających w jednostce czasu na jednostkę powierzchni katody) rośnie ilość elektronów emitowanych z powierzchni a tym samym wartość fotoprądu nasycenia. -różnica energi pomiędzy energią fotonu a pracą wyjściową elektronu musi być w postaci jego nerki kinetycznej

    c) Przedstaw właściwości efektu fotoelektrycznego których wyjaśnienie wymaga założenia korpuskularnej natury fali elektromagnetycznej. Aby elektron mógł opuścić metal należy dostarczyć mu pewna minimalna wartość energii, którą nazywamy pracą wyjściową . Energia ta może być uzyskana np. poprzez absorpcje energii fali elektromagnetycznej. Taka emisja to właśnie efekt fotoelektryczny.
    Własności efektu:
    Elektrony emitowane są jedynie pod wpływem oświetlania” falą częstotliwości większej ok. pewnej minimalnej zwanej częstotliwością progową foto efektu (Vgr) a odpowiadające długości fali (długofalową granicą)

    Dla f>fg natężenie foto prądu jest proporcjonalne do wartości strumienia padającej fali (natężenia oświetlenia katody) Elektrony emitowane są natychmiast.
    Dlaczego tak jest?
    Z założenia Einsteina Fale elektromagnetyczna o częstotliwości v jest strumieniem cząstek (fotonów) o energii E=hv

    3. Opisz rozpraszanie promieni X na elektronach efekt comptona i wyjaśnij jego mechaniz. Jaką naturę fali elektromagnetycznej ono potwierdza?

    -Zjawisko Comptona, rozpraszanie komptonowskie - zjawisko rozpraszania promieniowania X (rentgenowskiego) i promieniowania gamma, czyli promieniowania elektromagnetycznego o dużej częstotliwości, na swobodnych lub słabo związanych elektronach, w wyniku którego następuje zwiększenie długości fali promieniowania. Za słabo związany uważamy przy tym elektron, którego energia wiązania w atomie, cząsteczce lub sieci krystalicznej jest znacznie niższa, niż energia padającego fotonu. Zjawisko przebiega w tym przypadku praktycznie tak samo, jak dla elektronu swobodnego.

    -Potwierdza korpuskularną naturę elektronów.


    4. Fale materii.
    a) Przedstaw hipotezę de Broglie'a i doświadczenie ją potwierdzające ( doświadczenie C.J Davissona i L.G.Germera).
    -Według hipotezy de Broglie'a dualizmu korpuskularno-falowego każdy obiekt materialny może być opisywany na dwa sposoby: jako zbiór cząstek, albo jako fala. Obserwuje się efekty potwierdzające falową naturę materii w postaci dyfrakcji cząstek elementarnych, a nawet całych jąder atomowych.
    -Davisson i Germer jako pierwsi zaobserwowali dyfrakcję elektronów na krysztale niklu podczas zjawiska rozpraszania elektronów.

    b) Zasada nieoznaczoności Heisenberga.
    - Zasada nieoznaczoności Heisenberga mówi, że nie jest możliwy jednoczesny dokładny pomiar położenia cząstki i jej pędu, co zapisujemy:


    gdzie Δx i Δp oznaczają odpowiednio nieokreśloność położenia i pędu. Jeśli iloczyn tych dwóch nieokreśloności jest stały, to znaczy, że im dokładniej jest określony pęd cząstki (prędkość), tym mniej dokładnie wiemy, jakie wtedy było jej położenie i odwrotnie.
    Wynika z tego, że mikrocząstka nigdy nie będzie w stanie, w którym miałaby jednocześnie dokładnie określone położenie i pęd.



    6. Atom wodoru.
    a) Na podstawie własności fal materii wyjaśnij dlaczego elektron w atomie wodoru może
    znajdować się tylko na orbitach o ściśle określonym promieniu.
    Energia poprzez fale materi emitowana nie jest w stanie ciaglym tylko poprzez tzw kwanty czyli tak jakby takie paczki
    tej energii. Tak samo jest z elektronem wodoru. Zaobserwowano, że energia emitowana w atomie wodoru wyraza sie poprzez dyskretne linie charakteryzujace indywidualne atomy, a wiec:
    -elektron porusza sie po orbicie kolowej z ktorych tylko niektore sa dozwolone i na ktorych ta energia jest kwantowana
    -promieniuje energie pzrechodzac z jednej orbity na druga.
    Przechodzi na orbity gdy wyemituje porcje rowna roznicy energi pomiedzy tymi poziomami. Tylko pewne z mozliwych orbit moga byc dozwolone, te orbity dla ktorych jest spelniony warunek kwantowy Einsteina i Plancka ( w ktorych mowa o kwantowaniu energii czyli energia promieniuje za pomoca kwantow).
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • Pietrek, Ty sobie tak nie pozwalaj mojej pracy rozpowszechniać... Tzn pierwszego zadania, ale zrobiłeś to z dobrą myślą i tym razem Ci wybaczam:P

    PS. Ciekawy jestem ile pijaw będzie tutaj na forum XD
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • dzięki Ci pietrek za rozpracowanie kilkunastu zagadnień ... ale tak się zastanawiam czy w niektórych pytaniach odpowiedź nie jest zbyt zdawkowa - weźmy np. pytanie 1a:

    - z tego co pamiętam na prezentacji nr 2 na stronie dr Szatkowskiego jest informacja, na którym owszem jest mowa o :długości, amplitudzie i częstotliwości, ale również pod zagadnieniem podstawowe własności fali występuje: interferencja i dyfrakcja (co to jest chyba nie trzeba wyjaśniać, bo tego uczą nawet w gimnazjum) - także ten podpunkt rozszerzyłbym o te 2 informacje :)

    O strunie i pręcie się nie wypowiadam, bo sam mało co znalazłem o tym informacji, ale widziałem gdzieś, że kiedyś trzeba było jeszcze wyjaśnić dlaczego tak jest :)

    Zastanawiam się również nad zagadnieniem nieoznaczności Heisenberga - wspomniałeś tam tylko o pędzie i położeniu, ale chyba pełne wyjaśnienie musi zawierać też energię i czas(ale tu chyba generalnie zmieniają się tylko literki)

    to by było na tyle uzupełnienia :D
    p.s. to nie miało na celu krytykowania Twojej pracy - broń Boże
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • witam nie jesteście sami, dzięki waszej pracy opracujemy wspólnie więcej pytań, niedługo udostępnię swoje w których zamieszczę również wasze odpowiedzi.
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • Szkoda że wcześniej nie zobaczyłam tego forum to bym wam wstawiła wszystkie odpowiedzi bo mam opracowane ale niestety już są wydrukowane także nie będę 20 stron przepisywać na komputer. Ale jak ktoś ma jakieś wątpliwości co do któregoś pytania to mogę się podzielić odpowiedzią bądź powiedzieć gdzie tego szukać. Ale większość informacji brałam raczej z angielskich stron....obszerniej jest wszystko rozpisane i nie trzeba dużo szukać.
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • Kwiatek18, a mogłabyś zrobić zdjęcie, albo skan tych wydrukowanych notatek i wrzucić tutaj całe zdjęcie?:) będzie gotowiec do drukowania;) a jakbyś miała trudności wyślij proszę na mejla: pietrek922@wp.pl to je tutaj udostępnię dla wszystkich:) Z nieba Nam spadłaś:D

    Sławkow, masz rację, zapomniałem o najważniejszym, na szczęście mam to w zeszycie bo aktualnie mam to na lekcji fizyki, jak przepiszę na laptopa, to od razu wrzucę;) I dziękuję za sprawdzenie, wszystkim Nam zależy na pełnych notatkach:)
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • Niestety jestem jakieś 100 km od domu i raczej sie nie zapowiada abym wróciła do soboty także ze skanu nici a w telefonie mam tak słaby aparat że nic kompletnie nie widać. Dlatego mówię że ewentualnie mogę podać odp na jakieś tam pytanie jeżeli nikt z tu obecnych na forum nie będzie wiedział.
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • Mnie interesują własności kropek kwantowych - jedyne, których się doszukałem to:
    -dyskretyzacja poziomów energetycznych
    -skwantowanie ładunku w jednostkach ładunku elementarnego e

    Nie mam bladego pojęcia czy o to chodzi w tym pytaniu ?
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • Wpisujesz w Google po angielsku : własności kropek kwantowych, chyba na Wikipedii będzie takie coś jak : optyczne własności kropek i tak jest wszystko napisane

    [ Dodano: 2012-02-29, 07:47 ]
    Być może jeszcze pod własności będzie można podciągnąć ich rolę jaką odgrywają w zwiększeniu sprawności baterii słonecznych, tylko to trzeba ładnie ubrać w zdanie :)
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • Własności kropek kwatnowych:
    • Kropkami kwantowymi nazywa się obszary półprzewodnika, w których ruch nośników pasmowych: elektronów, dziur, a także związanych par elektron-dziura, czyli ekscytonów, ograniczony jest we wszystkich trzech wymiarach.
    • Rozmiary kropek kwantowych muszą być porównywalne z rozmiarami fali de Broglie’a nośników w danym półprzewodniku, wynoszą zatem typowo kilka lub kilkadziesiąt nanometrów.
    • Pomimo tego, że funkcje falowe nośników pasmowych są silnie zlokalizowane przez ograniczenie kwantowe, obejmują one znaczną liczbę komórek elementarnych sieci krystalicznej. (więc właściwości kropek kwantowych zadane są w dużym stopniu poprzez właściwości półprzewodnika, z którego są utworzone.
    • Stany elektronowe w kropkach kwantowych przyjmują tylko dyskretne wartości. Typowa skala energetyczna odległości między poziomami energetycznymi w kropce jest rzędu meV.
    • Zalet_ kropek kwantowych jest możliwość sterowania energią stanów elektronowych za pomocą rozmiaru kropek, ich składu, a także pola elektrycznego. Stany elektronowe w kropce kwantowej mają zawsze większą energię niż w krysztale objętościowym zbudowanym z tego samego półprzewodnika. Im mniejszą mamy kropkę, tym większa jest energia stanów elektronowych.
    • Silna degeneracja stanów elektronowych w kropkach kwantowych.
    • Gęstość stanów w tych strukturach opisana jest przy użyciu delty Diraca znajdującej się w energiach odpowiadających dyskretnym energiom stanów elektronowych. (Powoduje to znaczny wzrost efektywności kwantowej, a co a tym idzie także intensywności luminescencji z tych struktur. Własność ta może być wykorzystana w optoelektronice, a zwłaszcza w technologii laserowej.
    • Mogą zawierać one tylko skończoną, względnie małą liczbę elektronów z pasma przewodnictwa, lub dziur z pasma walencyjnego.
    • W odróżnieniu od naturalnych atomów, kropki kwantowe stanowią część kryształu półprzewodnikowego, którego drgania (fonony) w nieunikniony sposób wpływają na dynamikę związanych w kropce ładunków.

    [ Dodano: 2012-02-29, 16:41 ]
    Ma ktos?
    Przedstaw mechanizm absorpcji światła w złączu p-n

    [ Dodano: 2012-02-29, 16:52 ]
    A o tych krpkach to tak samo nie wiem czy jest dobrze...

    [ Dodano: 2012-02-29, 16:55 ]
    13
    g)Omów model oddziaływania jądrowego i wyjaśnij skąd biorą się mezony π


    Siły jądrowe - siły działające między nukleonami - protonami (p) i neutronami (n), powodujące wiązania jąder atomowych; s.j. są znacznie silniejsze od sił kulombowskiego odpychania działającego między protonami - stanowią one szczególny przypadek tzw. oddziaływań silnych; źródłem informacji na temat s.j. są wyniki badań układów dwunukleonowych n-p i p-p, własności jąder atomowych oraz oddziaływań nukleonów z mezonami; s.j. mają następujące własności:
    1. są krótkozasięgowe (1-2 fm);
    2. są na ogół przyciągające, ale na bardzo małych odległościach (0,4-0,5 fm) - odpychające,
    3. zależą od spinów nukleonów (a także od orientacji tych spinów),
    4. zależą od wzajemnej orientacji całkowitego spinu układu nukleonów S oraz ich orbitalnego momentu pędu L w ruchu względnym,
    5. wykazują w przybliżeniu niezależność ładunkową tzn. siły n-p, p-p, n-n są w przybliżeniu równe; uzupełnieniem analizy fenomenologicznej s.j. jest teoria mezonowa, według której oddziaływanie nukleonów tłumaczone jest wymianą jednego lub kilku mezonów (lub jednego bozonu będącego stanem rezonansowym kilku mezonów), podobnie jak występowanie sił elektromagnetycznych tłumaczy się wymianą

    [ Dodano: 2012-02-29, 16:56 ]
    13
    f) Przedstaw oddziaływania elementarne

    Są to 4 oddziaływania "rządzące" Wszechświatem. Do oddziaływań elementarnych zaliczamy:
    • oddziaływanie elektromagnetyczne- polega na wymianie między cząstkami naładowanymi (o ładunku elektrycznym) pośredniczącego fotonu.Jego zachowanie opisane jest równaniami Maxwella. W jego myśl stacjonarne pole elektromagnetyczne pozostaje związane ze swoim źródłem, np. naładowaną cząstką lub przewodnikiem, przez który przepływa prąd. Zmienne pole elektromagnetyczne, natomiast, rozprzestrzenia się w postaci fali elektromagnetycznej. Fale elektromagnetyczne poruszają się z prędkością światła i zależnie od długości fali przejawiają się jako (od fal najdłuższych do najkrótszych): fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet, promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X), promieniowanie gamma. Kwantem fali elektromagnetycznej jest foton.

    • oddziaływanie słabe-Przenoszone jest za pomocą jednej z trzech cząstek: bozonów naładowanych (W+ i W--) oraz bozonu neutralnego (Z0).
    Jest odpowiedzialne za rozpad beta i związaną z nim radioaktywność.
    Siła oddziaływania słabego jest 109 razy mniejsza niż siła oddziaływania silnego. Jego bardzo ograniczony zasięg (10-18 m, czyli 100 milionów razy mniej niż rozmiary atomu wodoru) tłumaczy się dużą masą cząstek pośredniczących (około 80-90 GeV). Jest zbyt słabe by połączyć leptony w większe cząstki, tak jak oddziaływania silne łączą w hadronach kwarki.
    W oddziaływaniach słabych nie jest zachowana symetria parzystości.

    • oddziaływanie silne- Kwarki oprócz ładunku elektrycznego posiadają jeszcze inny rodzaj ładunku, zwany ładunkiem kolorowym. Siły pomiędzy cząstkami
    naładowanymi kolorowo są bardzo silne, stąd też wywodzi się nazwa
    przyjęta dla tego oddziaływania. Oddziaływanie silnie zespala kwarki, które
    tworzą hadrony. Cząstki nośnika siły nazwano gluonem ponieważ pełni on
    rolę bardzo mocnego kleju zespalającego kwarki("glue" w języku angielskim
    oznacza klej).

    • oddziaływanie grawitacyjne występuje między każdymi ciałami , które posiadają masę. Opisywane jest ono dokładniej prawem powszechnego ciążenia ,które zostało podane przez Newtona. Nie stwierdzono jednak odpychania grawitacyjnego. Jest to bowiem najsłabsze znane nam dziś oddziaływanie. zaś Przy oddziaływaniu pomiędzy dwoma róznymi protonami siła grawitacyjna jest wtedy mniej więcej około 1036 razy mniejsza od siły elektrostatycznej. Ma ona jednak znaczenie przy oddziaływaniu ciał o wręcz bardzo dużych masach. natomiast Przy oddziaływaniach cząstek elementarnych ją wtedy pomijamy.


    Jak coś jest żle to poprawiać w postach^^
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • A może miałby ktoś odpowiedz na pytanie 5 (Omów własności cząstki w nieskończonej studni potencjału). :D

    bo nie mogłam znaleźć.
    z góry dziękuje
    _________________
    martyna
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • 5.
    Własności cząstki w nieskończonej studni potencjału
    - Może zawierać dowolna ilość energii kinetycznej
    - Wewnątrz studni powstaje fala stojąca materii z węzłami na brzegach studni.
    - Na dnie studni znajduje się w stanie spoczynku zawiera Ek=0
    - Cząstka w studni potencjału ma energię skwantowaną
    -W nieskończonej studni potencjału energia cząstki może przyjmować tylko pewne ściśle określone, różne od zera wartości (energia skwantowana):

    E=n²(π²ħ²/2mL²)

    Gdzie n=1,2,3,…

    -Gęstość prawdopodobieństwa oscyluje między wartością maksymalną a zerem.
    -Zmiana energii układu może odbywać się wyłącznie porcjami – kwantami.

    * Dozwolone wartości energii jamy potencjału nazywamy poziomami energetycznymi, a liczbę naturalną n, wyznaczającą poziomy energetyczne, liczbą kwantową. Każdej wartości liczby kwantowej odpowiada określony stan kwantowy scharakteryzowany funkcją falową y(x).
    * W makroświecie odległość pomiędzy najbliższymi poziomami energetycznymi jest niemierzalnie mała.
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • Dziękuję wszystkim, odpowiedzi się przydały :)

    Gdyby ktoś jeszcze miał odpowiedzi do kilku pytań poniżej byłabym wdzięczna za udostępnienie :)

    2 b. Czy każda długość fali elektromagnetycznej generuje fotoprąd, jeżeli nie to wyjaśnij dlaczego.

    6 b. Omów własności widma emisyjnego i absorpcyjnego atomu wodoru.

    11 b. Przedstaw mechanizm absorpcji światła w złączu p-n.
    c. Przedstaw mechanizm powstania różnicy potencjałów w złączu p-n w wyniku absorpcji fali elektromagnetycznej( zasada pracy złącza p-n jako baterii słonecznej).

    12. Baterie słoneczne nowej generacji – sposób na zwiększenie sprawności ( wydajności).

    15d. Problem zależności zdarzeń.

    z góry dziękuję :wink:
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • Dodałem kolejne pytania do pliku. Nie mogę znaleźć info o problemie zależności zdarzeń i leptonach. Mógłby ktoś wrzucic?
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • Leptony czyli zadanie 13 c?
    Ja mam tylko notatkę z wykładu, że leptony są niepodzielne i że szystkie leptony są fermionami, ponieważ posiadają połówkowe spiny.
    Obawiam się, że to nie wystarczy, ale zawsze coś :wink:
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • w książce dr Szatkowskiego "wzory i prawa z objaśnieniami" cz.III jest coś takiego:

    leptony - podlegające oddziaływaniom grawitacyjnym, elektromagnetycznym (jeżeli posiadają ładunek) oraz słabym. Leptony podzielimy na 3 rodziny:
    a) elektronową: elektron i neutrino elektronowe
    b) mionową: mion i neutrino mionowe
    c) ciężkiego leptonu: taon i neutrino taonowe

    Plus jeszcze taka informacja: Foton i leptony są cząstkami "prawdziwie" elementarnymi. Nie posiadają one wewnętrznej struktury, co oznacza, że żadnej z nich nie można podzielić na mniejsze fragmenty.

    Pozdro i dzięki, wrzucajcie co znajdziecie na zadane pytania :)
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • 2b
    Czy każda długość fali elektromagnetycznej generuje fotoprąd ?
    -* nie każda, elektrony emitowane są jedynie pod wpływem oświetlenia falą o częstotliwości większej od pewnej minimalnej zwanej częstotliwością graniczną fotoefektu
    Różnica energi pomiędzy energią fotonu a pracą wyjściową elektronu musi być w postaci jego nerki kinetycznej [pic] Nie każda długość fali generuje fotoprąd ponieważ [pic] , a żeby fotoprąd był generowany [pic]
    Aby elektron mógł opuścić metal należy dostarczyć mu pewną minimalną
    wartość energii którą nazywamy pracą wyjścia. Energia ta może być uzyskana
    np. poprzez absorpcję energii fali elektromagnetycznej. Dla większości metali
    wartość pracy wyjścia jest bliska 4 eV.


    6b
    Na to mam troche ogólnikowo...ale można z tego wyciągnąć jakieś wnioski:P

    Widmo emisyjne powstaje gdy elektrony zeskakują z większych orbit na mniejsze. Energia atomu przy tym maleje, a nadwyżka jest wypromieniowana w postaci kwantu. Jednemu zeskokowi towarzyszy emisja jednego kwantu.
    Absorbowane są tylko takie kwanty których energie są równe różnicom energii elektronów na różnych poziomach energetycznych. W związku z tym absorbowaną są tylko takie kwanty jakie wodór może emitować gdy jest pobudzony do świecenia. Jeżeli skierowalibyśmy na pojemnik z wodorem światło białe to pewne składniki były by pochłaniane i w konsekwencji gdybyśmy rozczepili światło przechodzące przez wodór to na tle barwnego widma ciągłego zaobserwowalibyśmy ciemne linie

    Widmo absorpcyjne - widmo, które powstaje podczas przechodzenia promieniowania elektromagnetycznego przez chłonny ośrodek absorbujący promieniowanie o określonych długościach. Występowanie widma absorpcyjnego jest spowodowane pochłanianiem przez substancję fotonów tylko o określonych długościach fali - takich które mogą spowodować wzbudzenie atomu lub cząsteczki.

    Widmo emisyjne - widmo, które jest obrazem promieniowania elektromagnetycznego, wysyłanego przez ciało. Widmo emisyjne powstaje, gdy obdarzone ładunkiem elektrycznym elektrony, atomy, cząstki będąc w stanie wzbudzonym przechodzą ze stanu o wyższej do stanu o niższej energii. Przejściu temu towarzyszy emisja kwantu promieniowania elektromagnetycznego o energii równej różnicy energii poziomów, między którymi przeszła cząstka.
    Dla gazów prostych atomów(wodoru) - widmo emisyjne przyjmuje często formę serii dobrze rozseparowanych częstotliwości, które spektrometry rejestrują w formie prążków.

    11c

    Baterie słoneczne są alternatywnymi żródłami energii, w ktorych zachodzi proces zmiany energii swietlnych fotonow padajacych na baterie na energie elektryczna. Baterie sloneczne moga byc realizowane na roznych strukturach polprzewodnikowych. Podstawa dzialania baterii jest efekt fotowoltaiczny.
    Zalozmy ze dioda polprzewodnikowa jest oswitlana przez promieniowanie elektromagnetyczne o energi wiekszej od przerwy wzbronionej Wg. gdy promieniowanie to jest absrobowane w obszarze ladunku przestrzennego zlacza i (lub) w materiale przylegajacym do tego obszaru po obu stronach zlacza, powstajace pary elektorn-dziura sa separowane przez pole elktryczne zlacza. Szczegolne znaczenie maja nosniki mniejszosciowe. Nosniki te poruszaja sie w kierunku zlacza powodujac wzrost pradu wstecznego, jesli obwod zewnetrzne zlacza jest zwarty. Jesli zlacza jest rozwarte to na jego krancach pojawia sie roznica potencjalow. I to jest wladnie efekt fotowoltaiczny: po oswietleniu zlacza mozna uzyskac zrodlo pradu lub napiecia czyli zrodlo energii elektrycznej. Natomiast koncentracja nosnikow wiekszosciowych praktycznie nie ulega zmianie wskutek absorpcji swiatla gdyz ilosc nosnikow generowanych swiatlem jest i kilka rzedow mniejsza od koncentracji rownowagowej tych nosnikow.

    [ Dodano: 2012-03-01, 18:34 ]
    Ma ktos 15?
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
  • 0
  • cytuj |

  • z tymi zdarzeniami chyba chodzi o to:
    Kod:

    http://www.fizykon.org/fiz_wspolczesna/tw_problem_jednoczesnosci_zdarzen.htm
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Then, after many years modified again, this time by Piotrek © 2014
Strona wygenerowana w 34ms. Zapytań do SQL: 17