-
-
-
Zadaniem tego opracowania nie jest opisanie jak ma wyglądać przykładowe sprawozdanie, jakie ma mieć rozdziały i co ma być w nich zawarte. U większości prowadzących ćwiczenia schematy sprawozdania różnią się, dlatego skupię się na czymś innym. Na tym co jest ważne w absolutnie każdym sprawozdaniu i na co każdy prowadzący zwraca uwagę. Moje doświadczenia z przygotowywaniem i poprawianiem sprawek pokazują, że większość błędów, ze które dostaje się niskie oceny jest taka sama.
1. Przygotowuj się do ćwiczenia, przeczytaj w domu instrukcję roboczą i opis ćwiczenia dostępne na stronie Laboratorium Podstaw Fizyki. http://www.if.pwr.wroc.pl/lpf/ Dzięki temu będziesz wiedzieć co mierzysz i po co.
2. Nie zostawiaj robienia sprawozdania na ostatnią chwilę, często pojawiają się podczas tworzenia dodatkowe problemy, z którymi w przypadku braku czasu sam sobie nie poradzisz.
3. Podczas zajęć, po skończeniu pomiarów, idź do prowadzącego pokazać mu protokół. Słuchaj wtedy uważnie co mówi i najlepiej notuj. Podaje on wtedy bezcenne informacje, które jego zdaniem są w ćwiczeniu najważniejsze. Z mojego doświadczenia wynika, że właśnie na to najbardziej zwraca uwagę podczas sprawdzania i warto mieć to poprawnie zrobione w sprawozdaniu.
4. Tworząc podczas zajęć protokół pisz dokładnie co mierzysz, jakim miernikiem, który to punkt ćwiczenia itd. Gdy za kilka dni wrócisz do tego w domu, będziesz wiedział o co chodziło, bo łatwo to wszystko zapomnieć. Pamiętaj, że niepewność miernika analogowego zależy od klasy, a cyfrowego od wartości mierzonej i ziarna.
5. Dbaj o czytelność sprawozdania – jeśli wstawiasz jakąś tabelkę czy wykres, nazwij je. Pod spodem tabel najlepiej umieścić przykładowe obliczenia – wtedy łatwo znaleźć skąd się co wzięło.
6. Wykresy to jedne z najczęstszych elementów sprawozdania, za które obniżana jest ocena, gdy są nieczytelne – upewnij się, że skala na wykresie jest odpowiednia tj. wykres zajmuje cały obszar roboczy. Najlepiej drukuj wykresy na całej stronie A4 – to spodoba się prowadzącemu. Opisz osie na wykresie razem z jednostkami. Excel bardzo ułatwia robienie wykresów i ogólnie sprawozdań, wystarczy poszukać takich funkcji jak regresja liniowa, prostokąty błędów na wykresie, aproksymacja liniowa czy odchylenie standardowe.
7. Zaokrąglenia – w wielu sprawozdaniach wartości mierzone i ich niepewności zapisane są niepoprawnie. Upewnij się, że rozumiesz i potrafisz zaokrąglać błędy i wyniki obliczeń/pomiarów.
8. W każdym miejscu sprawozdania pisz co robisz, co liczysz, skąd się wzięły dane wartości itd. To oznacza, że rozumiesz ćwiczenie i wiesz jak sobie z nim radzić. Dzięki temu we wnioskach będziesz mógł zapisać swoje spostrzeżenia i obserwacje oraz co z nich wynika.
9. Rób sprawozdania w Excelu, nie na kalkulatorze – zaoszczędzisz mnóstwo czasu i w razie błędów szybko wszystko poprawisz.
10. Naucz się liczyć błędy z różniczki zupełnej i pochodnej logarytmicznej – w każdym sprawozdaniu trzeba to wykorzystywać.
11. Do wszelakich gotowców krążących po sieci podchodź z dystansem – jakieś 50% sprawek w sieci jest zrobionych zupełnie źle. Tylko dzięki lenistwu prowadzących jakoś przeszły.
12. W razie jakichkolwiek problemów zgłoś się do mnie.
POMOC
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Then, after many years modified again, this time by Piotrek © 2014 Strona wygenerowana w 9,1ms. Zapytań do SQL: 15
|