-
-
-
Witam wszystkich. Myślę o studiowaniu informatyki na wydziale w8 albo w4 (preferowanie w8) i mam do was pare pytań .
1. Jak wygląda "poziom trudności" tych studiów ? Mianowicie ciężko się utrzymać i dużo trzeba kuć i wiele ludzi odpada ?
2. Czy na uczelni uczą czy bardziej wymagają? Chodzi mi o to ,że na mojej obecnej uczelni profesorowie raczej nie tłumaczą ,albo jeśli już to sami zrobią o prostu przykład na tablicy a następnie oczekują znajomości całego materiału.
3. Słyszałem ,że nie trzeba umieć programować idąc na ten kierunek i że tam nauczą , a jest coś co warto jednak było se powtórzyć na "dobry start" ?
4. Jak wygląda sprawa z wolnym czasem? Macie czas na zabawy , wyjście ze znajomi itp , czy cały czas kucie ?
5. Co ogólnie sprawia największe problemy u studentów ?
6. I ostatnie pytanie , jaka jest tam ogólna atmosfera ? Tzn ludzie przyjaźni itp , czy raczej panuje konkurencja między nimi?
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
1. Zależy od przedmiotu i od prowadzącego. Są rzeczy, które "praktycznie wszyscy zdają" i są takie, gdzie widzisz sporo osób z wyższego rocznika (co zazwyczaj oznacza, że trzeba się jednak nieco bardziej wysilić).
2. Podobnie, jak wyżej. Pod względem "czy uczy" i "czy wymaga" znajdziesz wszystkie możliwe kombinacje:
00 - nie uczy i nie wymaga - u nich "praktycznie wszyscy zdają".
01 - nie uczy, ale wymaga - "to sobie Państwo sami doczytacie w literaturze".
10 - uczy, ale nie wymaga - ci, którzy podają mnóstwo ciekawostek, robią długie dygresje i udzielają nadmiarowych informacji, ale później wymagają jedynie dobrego opanowania podstaw.
11 - uczy i wymaga - do tych warto chodzić na wykłady.
3. Jeśli umiesz programować, to dobrze. Więcej zrozumiesz z wykładów, nie będziesz popełniał elementarnych błędów początkujących, i tak dalej. Jeśli nie, to zacznij. Im wcześniej, tym lepiej. Teoretycznie możesz się nie przejmować tym, co wymieniam poniżej, ale praktycznie lepiej z góry wiedzieć, co Cię może czekać. Na "dobry start" przyda się znajomość następujących języków:
Java - pierwszy semestr - w zasadzie podstawy Javy wystarczą.
Asembler MIPSa - drugi semestr - może być jakikolwiek sensowny asembler (nawet x86, chociaż pisanie pod procesory typu CISC jest trudniejsze, niż pod RISC).
C++ - trzeci semestr - od tego lepiej zacząć, bo łatwiej przejść z C++ do Javy, niż odwrotnie. Na zajęciach często było widać, że ludzie mają złe nawyki wyniesione z Javy, które podczas pisania w C++ po prostu przeszkadzały.
OCaml i Scala - trzeci semestr - może być też Haskell, Lisp lub cokolwiek sensownego, co jest bardziej związane z programowaniem funkcyjnym, niż imperatywnym (co nie zmienia faktu, że prawdopodobnie pojawią się te dwa języki plus jeszcze Java jako przykład paradygmatu obiektowego). Warto poświęcić nieco czasu na naukę programowania w innym paradygmacie, niż imperatywny i obiektowy (głównie paradygmat funkcyjny), aby w ogóle dowiedzieć się, o co w tym chodzi.
O bazach danych, pisaniu pod Androida, programowaniu systemów typu OCR w Pythonie i całej reszcie na razie się nie wypowiem, bo to jeszcze przede mną.
4. Czas wolny zawsze się znajdzie. Jak powszechnie wiadomo, każdy człowiek jest z natury leniwy i jeśli nie musi czegoś zrobić, to zazwyczaj tego nie robi. Ja tam nie przepadam za imprezami, ale przy różnych okazjach widzę, że jak coś ciekawego się dzieje, to sporo ludzi kręci się w pobliżu.
5. Cóż, w moim przypadku do tej pory wszystko szło lepiej lub gorzej, ale całkiem znośnie. Jestem dopiero na czwartym semestrze, więc jeszcze wiele przede mną... Każdy ma swoje problemy. Nieważne, jakie one są - ważne, jak sobie z nimi poradzisz. Ogólnie nie powinno być większych trudności, a jak chcesz znać konkretną odpowiedź, to sprecyzuj pytanie.
6. Ludzie są zazwyczaj pozytywnie nastawieni. Jakaśtam konkurencja zapewne jest, ale na pierwszy rzut oka tego nie widać (przynajmniej tam, gdzie ja trafiłem).
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Then, after many years modified again, this time by Piotrek © 2014 Strona wygenerowana w 19,1ms. Zapytań do SQL: 16
|