• 0
  • cytuj |


  • Konkurs mający na celu opracowanie rozwiązania problemów komunikacyjnych organizowany przez TunedIT w ramach Międzynarodowej Konferencji IEEE o Data Miningu został rozstrzygnięty. Konkurs sponsorowany przez firmę TomTom wiodącego dostawcę urządzeń nawigacji samochodowej GPS na świecie, organizowany pod honorowym patronatem Pani Prezydent Miasta Warszawy miał na celu stworzenie inteligentnych algorytmów, których zastosowanie w systemach nawigacji GPS i systemach synchronizacji świateł mogłoby rozwiązać problem korków ulicznych.
    Konkurs przyciągnął ponad pół tysiąca naukowców i studentów z różnych państw i uniwersytetów, którzy nadesłali prawie 5000 rozwiązań. Zadaniem uczestników było opracowanie algorytmu będącego odpowiedzią na jeden z trzech problemów związanych z ruchem ulicznym w miastach.

    Zwycięzcą zadania dotyczącego przewidywania natężenia ruchu ulicznego, którego celem było stworzenie przewidywań przyszłego natężenia ruchu w oparciu o dane z ATR (automatic traffic recorder), został pochodzący z Ukrainy Alexander Groznetsky. Poziom błędu stworzonego przez niego algorytmu nie przekracza 23% co stanowi wynik prawie dwukrotnie lepszy od podstawowego algorytmu używanego w tym zadaniu.

    Modelowanie procesu powstawania korków ulicznych, podczas rannego szczytu komunikacyjnego lub w obecności robót drogowych, stworzyłoby wiele udogodnień dla podróżujących do pracy. Uczestnicy konkursu, aby stworzyć algorytm mieli do dyspozycji informacje o powstaniu pierwszych problemów drogowych na wybranych odcinkach trasy. Najlepszym spośród 1298 rozwiązań tego zadania okazało się to, nadesłane przez Łukasza Romaszko, studenta Uniwersytetu Warszawskiego. Jego algorytm opisywał proces formowania się korków ulicznych o 30% lepiej od wcześniej stworzonego algorytmu.

    Benjamin Hamner, absolwent Duke University w USA stworzył zwycięski algorytm w zadaniu dotyczącym przewidywania i rekonstrukcji ruchu drogowego. Zwycięski algorytm przewiduje natężenie ruchu na wybranym odcinku drogi z trzydziestominutowym wyprzedzeniem. Robi to w oparciu o informacje w czasie bieżącym, otrzymywane bezpośrednio od kierowców, wyposażonych w nawigację GPS wspartą telefonem GSM wysyłającym do serwera współrzędne obecnego położenia. Metoda działania algorytmu jest dokładnie taka sama jak ta stosowana w samochodowych urządzeniach nawigacji GPS jak TomTom Traffic. Opracowany przez Hamnera algorytm działa o 60% lepiej od podstawowego wzoru stanowiącego baseline zadania i stwarza nowe możliwości w systemach nawigacji - kierowcy będą mogli wybrać najbardziej optymalną trasę biorąc pod uwagę nie tylko długość drogi, ale również jej ruchliwość i przewidywane utrudnienia ruchu.

    Jednym z lepszych wyników może się również szczycić zespół naukowców z IBM T.J. Watson Research Center w USA, który zajął drugie miejsca w dwóch ostatnich zadaniach.

    Zwycięzcom konkursu zostały przyznane nagrody w wysokości 5 000 $, pojadą oni również na Międzynarodową Konferencję o Data Miningu odbywającą się w tym roku w Sydney, aby zaprezentować swoje rozwiązania.

    Więcej informacji na temat konkursu: http://tunedit.org/challenge/IEEE-ICDM-2010
    d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Then, after many years modified again, this time by Piotrek © 2014
Strona wygenerowana w 8,9ms. Zapytań do SQL: 16