-
-
-
Obrałem sobie dosyć ciekawą ścieżkę. Chcę studiować na Pwr na WME energetykę cieplną i jądrową (I, II i III rok studiów), a potem energetykę ze źródeł odnawialnych. Wybierając kierunek kierowałem się głównie przedmiotami, jakich nauczają (tutaj - termodynamika, wykorzystanie energii, wiatraczki, biomasa etc.).
Moim problemem może być jednak praca po tym kierunku - podobno wszystkie stanowiska w elektrowniach obsadzane są przez rodziny kierowników i właścicieli, a perspektyw na budowę nowych elektrowni w Polsce raczej nie ma (wyczytałem na forach). Oczywiście mógłbym emigrować za granicę, jednak najpierw musiałbym zdobyć jakieś doświadczenie - tak, aby moje CV było czymkolwiek zapełnione
Czy studenci polecają/odradzają studiowanie energetyki ?
A jeżeli odradzacie ...
Podobno po budownictwie jest zapewniona praca. Mógłbym iść, ale tak raczej bez pasji bym zdał te studia.
Ciekawią mnie kierunki związane z maszynami takimi jak samoloty, samochody. Jest jakiś konkretny, przyszłościowy, ambitny na PWR ? (Jakieś perspektywy jeżeli chodzi o pracę ?)
Dziękuję z góry.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
Może spróbuj na elektrycznym? Elektrotechnika to kierunek ściśle powiązany z energetyką (możesz wybrać elektroenergetykę jako specjalizację na stopniu magisterskim), a w razie niepowodzenia w szukaniu pracy w elektrowniach masz mnóstwo innych możliwości. Z doświadczenia wiem (w moim mieście największymi zakładami pracy są dwie elektrownie, zresztą kończyłem technikum przy jednej z nich), że faktycznie trudno dostać pracę w elektrowni bez znajomości. Ale nie przesadzałbym - na pewno są szansę i podejrzewam, że nie małe. Na twoim miejscu bym próbował - jeśli czujesz, że to kierunek dla Ciebie, to idź na energetykę. Albo spróbuj na W-5.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
Rozmawiałem kiedyś z paroma znajomymi, który skończyli Energetykę, specjalizację odnawialne źródła energii - co do odnawialnych źródeł energii to w naszym kraju to dopiero raczkuje i jakiekolwiek biura projektów, związane z tą technologią, są głównie zlokalizowane w Warszawie (i zbyt wiele ich nie ma). Co do energetyki, opcja ciekawa i warta uwagi, ale co do specjalizacji: odnawialne źródła energii, radziłbym dobrze się zastanowić (choć z drugiej strony, gdy przyjdziesz na polibudę będziesz miał sporo czasu zanim przyjdzie Ci wybrać specjalizację).
A co do Elektrotechniki (Wydział Elektryczny) zgadzam się z Bartizzle, ponadto warto zwrócić uwagę też na fakt, że po ukończeniu tego kierunku możesz liczyć na bardzo interesujące uprawnienia.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
budowac elektrownie to tak raczej po budownictwie
_________________ Jedyną rzeczą, która nas ogranicza jest nasza wyobraźnia.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
Po energetyce projektuje się kotły, turbiny..
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
Rose napisał/a: | budowac elektrownie to tak raczej po budownictwie |
ja tez zastanawiam sie miedzy energetyka a budownictwem, ale nie na PWr. Czy moze ktos cos doradzic? nigdy nie mialam do czynienia z zadnymi kablami, 0 doswiadczenia z pradem, brak znajomosci elektrotechniki. jednak interesuje mnie branza energetyczna. ale czy to zawod dla dziewczyny? czy nie bede pozniej rozczarowana?
na PW na budownictwie widzialam fajna specjalnosc budownictwo energooszczedne. moze da sie polaczyc to jakos z energetyka? a czy taka specjalizacja ma w ogole przyszlosc czy tylko ladnie sie nazywa? Pomocy, dajcie jakas wskazowke!
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
kurczę, nie wiem jak Ci doradzic, spojrz na to co napisał ci kolega wyzej: po energetyce bedziesz projektowac rozne maszyny do wytwarzania/przetworu/przesylu energii, a po budownictwie - budynki i infrastrukture. wybierz to, co Ci się po prostu bardziej podoba, i co Cię bardziej interesuje.
no i nie jestes sama, ja też jestem dziewczyną i chcę iśc na energetykę, i też nie mam pojęcia o żadnych kablach ani elektryce wiadomo że kobiety po takim kierunku może będą miały troszkę trudniej, bo może nie każdy pracodawca uwierzy, że kobieta może byc dobrym fachowcem w takiej branży, ale miejmy nadzieję, że to nastawienie z biegiem czasu się zmieni.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
Prądem zajmują się elektrotechnicy, elektroenergetycy - proponuje popatrzeć na plan studiów bo możecie się lekko zdziwić mając takie wyobrażenia.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
nie, nie można połączyc budownictwa energooszczędnego z energetyką, poza nazwą budownictwo energooszczędne nie ma nic wspólnego z energetyka, tam chodzi o ocieplenie budynków i zakładanie tam jakiś paneli słonecznych ect (generalnie unikniecie strat ciepła z budynków)
_________________ Jedyną rzeczą, która nas ogranicza jest nasza wyobraźnia.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
Czy na kierunku Energetyka zajmuje się prądem w podobny sposób do np. Elektrotechniki czy AiR, a może jakoś inaczej? Wiem trochę głupio to brzmi, ale mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi. Poza tym jak się studiuje, jaki jest poziom, jaka atmosfera? Czy tylko mi wydaje się, że Energetyka ma w sobie dużo elementów chemiczno-biologicznych? Strona wydziału utrzymana jest w klimatach: jest fajnie - trzymamy się za ptaki i śpiewamy kumbaya , więc pytam tutaj, z góry dzięki za odpowiedź.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
Cytat: | Czy na kierunku Energetyka zajmuje się prądem w podobny sposób do np. Elektrotechniki czy AiR, a może jakoś inaczej? |
program z zagadnień obwodowych teoretycznie obowiązuje ten sam z tego co wiem ale jego realizacja jest już po prostsza. Tzn. szybciej i prostsze przykłady do rozwiązania niż u nas na W-5. Coś jak realizacja przedmiotu elektronika u nas na W-5. Zajrzyjcie sobie do programu studiów kiedyś z ciekawości rzuciłem okiem i widziałem jakieś coś o zbiornikach,kotłach,termodynamikę i mechanikę.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
Też chcę iść na energetykę i zastanawiam się czy to dobry wybór dla dziewczyny i jak to później będzie z pracą... Myślę też o inżynierii biomedycznej na wppt ale tak na prawdę to już sama nie wiem a czasu coraz mniej;(
_________________ "Pierwszy rok studiów może być najwspanialszymi pięcioma latami twojego życia"
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
nie czaję tego podejścia, że energetyka (lub też inne kierunki typowo techniczne) to zły wybór dla dziewczyn... wiadomo, jest tam dużo facetów, ale jeśli Cię to interesuje i podoba to wybierz to, bo bez sensu iśc np. na architekturę (jeśli Cię to nie kręci), bo to taki bardziej 'dziewczęcy' kierunek... albo na pedagogikę przecież nie zmienisz tego, że jesteś 'ścisłowcem' i chcesz zostac inżynierem...
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
No, tylko że taka "pionierka" musi się liczyć z tym, że trudno jej będzie dostać pracę, a jak już dostanie, to starsi koledzy będą (przynajmniej z początku) patrzeć na nią z góry i traktować niepoważnie. Jeśli jej to zwisa, to ok, ale jeśli miałaby się tym przejmować, to już lepiej iść na coś bardziej "babskiego"
W tej elektrowni, którą mniej więcej "znam", średnia wieku specjalistów jest dość wysoka, więc tak za 10-15 lat na gwałt będą szukać kogoś nowego Na pewno energetyka to kierunek rozwojowy, ale w dłuższej perspektywie (w Polsce będą musiały kiedyś powstać jakieś nowe elektrownie, albo chociaż bloki, bo dosłownie zabraknie nam prądu).
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
zgadzam się z Tobą, sama mam koleżankę po informatyce, na którą potencjalni pracodawcy patrzyli dziwnie i mówili "co, dziewczyna? a ty umiesz programowac?" a laska była naprawdę dobra... wiadomo że stereotypy będzie ciężko przełamac, ale jeśli dziewczyny nie będą iśc na takie kierunki ze strachu, to na pewno nie uda się tego zrobic... i wiem, że jeśli facet wyleci z takich technicznych studiów, to ludzie powiedzą, że się nie udało, a jeśli wyleci dziewczyna, to dlatego, że była dziewczyną...
ale miejmy nadzieję że za 5 lat to podejście troszkę się zmieni w ramach ciekawostki: na dniach otwartych na energetyce pewien pan mówił, i pokazywał statystyki, że inżynierowie energetyki są najlepiej opłacaną grupą zawodową inżynierów (zaraz po inżynierach elektroniki i telekomunikacji) i wyprzedzają np. inżynierów budownictwa.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
Cytat: | ale miejmy nadzieję że za 5 lat to podejście troszkę się zmieni w ramach ciekawostki: na dniach otwartych na energetyce pewien pan mówił, i pokazywał statystyki, że inżynierowie energetyki są najlepiej opłacaną grupą zawodową inżynierów (zaraz po inżynierach elektroniki i telekomunikacji) i wyprzedzają np. inżynierów budownictwa. |
jesteś dobry/dobra to po każdym kierunku gruba kasa będzie.Ale to lata praktyki + umiejętności.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
A jak myślicie, czy po energetyce są jakieś większe szanse, żeby związać się z KGHM i ewentualną kopalnią wegla brunatnego, która jest w tej chwili w planach (ale oczywiście żadnych konkretów jeszcze nie ma...)?? Jakiś czas temu mówiło się o tej odkrywce, ale po referendum zrobiło się cicho...
_________________ "Pierwszy rok studiów może być najwspanialszymi pięcioma latami twojego życia"
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
anuska2507 napisał/a: | A jak myślicie, czy po energetyce są jakieś większe szanse, żeby związać się z KGHM i ewentualną kopalnią wegla brunatnego, która jest w tej chwili w planach (ale oczywiście żadnych konkretów jeszcze nie ma...)?? Jakiś czas temu mówiło się o tej odkrywce, ale po referendum zrobiło się cicho... |
tam pełno typa będzie robić ale radziłbym bardziej coś z górnictwem i geologią albo automatyką i elektrotechniką. Może mbim jeszcze ale nie dam głowy uciąć sobie.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
Karolinchen napisał/a: | sama mam koleżankę po informatyce, na którą potencjalni pracodawcy patrzyli dziwnie |
Oj tam, takie coś to jeszcze spoko . Miałam praktykę w elektrowni (hehe) i na szkoleniu BHP jak prowadzący usłyszał, że jedna dziewczyna idzie na maszynownię, to jej od razu kazał meldować o niestosownych zaczepkach pracowników. Bo dziewczyna - jakakolwiek by nie była - nie tylko nie pasuje do krajobrazu, ale jeszcze "działa" na facetów.
O dziewczynach-informatykach (oprócz kawałów) usłyszałam kiedyś coś takiego: "no, dziewczyny są w sumie poszukiwane, bo łagodzą konflikty w zespole" - znów niepoważne traktowanie
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
Powracając do tematu, praca w tej branzy jest rzeczywiście dobrze płatna, pytanie tutaj powinno być 'czy są na to miejsca pracy w Polsce???'
Jestem na EiT 2sem, i się zastanawiam czy po 2 sem nie przenieść się na energetyke. Ktoś wie po czym łatwiej znaleźć dobrze płatną prace (osobno w Polsce i za granicą [EU])?
Niby to kierunek zamiawiany, ale czy oznacza to ze jest zapotrzebowanie w Polsce na specjalistów energetyki?
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
Czemu żałujesz że nie poszedłeś na EiT?
i skąd masz te info że elektrycy zarabiają dużo? bo ja widziałem na stronce że energetycy od 5-10tys, ok możliwe, ale czy jest na takich miejsce u nas?
Widziałem dużo opini o EiT że tam jest wszystko po trochu dlatego uczysz się wszystkiego, ale nie jesteś specjalistą w niczym, a taka fotonika lasery to za nowa technologia na Polskie warunki.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
-
-
-
@piterrrek z tego co pamiętam pytałeś się co blokuje analiza 1 a piszesz tu o drugim kierunku. Informuję cię że tam jest nieco inna analiza niż u nas na w-5 i to trudniejsza(chociaż możesz liczyć że przepiszą).
Rzucacie to jakimiś statystykami itd. Ludzie żeby dojść do tych 10 tysięcy i to szybko to albo trzeba być mega specem jeszcze na polibudzie(wtedy szybki awans) takich pewnie z 1% jest albo dochodzić do tego latami. Ludzie na początek zarabiają po 1500-2000 zł . Żeby zostać elektronikiem to nawet studiów(a znam takie przypadki) nie trzeba żeby się czasami poniektórzy nie zdziwili że zwiaduje nimi technik elektronik. W każdej branży są dobre zarobki, proponuję się zająć czymś konstruktywnym a nie rankingami.
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Then, after many years modified again, this time by Piotrek © 2014 Strona wygenerowana w 30,8ms. Zapytań do SQL: 17
|